Opavská míle

Ačkoliv byl tento závod již 23. ročníkem Memoriálu Stanislava Mikesky, poprvé se uskutečnil v samotném centru města.

Skvěle zorganizovaný podnik přilákal nejen běžecké nadšence, ale také elitní závodníky, kteří závodu dodali potřebnou jiskru. Ředitelem závodu není nikdo menší než jeden z nejlepších běžců minulosti a český rekordman v běhu na 5000m ( 13:24,99 min.) Jiří Sýkora a už samo toto spojení bylo zárukou kvalitního závodu.

Jirka Sýkora musel mít radost, když se na start postavil v roli jednoho z favoritů jeho syn Jan Sýkora, který před pár dny vybojoval titul Mistra ČR do 23let v běhu na 1500m. Od začátku byl také pořádně vidět a společně s tréninkovým kolegou z Dukly Mirkem Burianem dávali závodu potřebné tempo. Na záda jim dýchala celá smečka běžců z nichž se přibližně 400m před cílem utrhnul Jakub Ševčík z Vítkovic, člen tréninkové skupiny Black Team, aby rozjel závěrečný finiš. Toto zrychlení dokázal akceptovat jen Mirek Burian a Peter Ďurec (Perňa System) a zdálo se, že karty jsou rozdány jasně.

Kuba Ševčík už první pozici nepustil a stejně tak naložil s druhým místem Mirek Burian. Z pvní trojky však vypadnul Peter Ďurec, který v závěru neudržel tempo a zezadu ho docvaknul a v posledních metrech předběhnul mladý a mohutně finišující Honza Friš z Vítkovic, také příslušník Black Teamu. První pětku pak uzavřel Jan Pernica (Perňa System). V těsném závěsu doběhla další naděje Black Týmu Vojta Schneider, za nímž se seřadilo kompletní trio běžců, kteří prošli opavskou běžeckou školou – Honza Sýkora, Viktor Gazda a Tomáš Vystrk. Top ten uzavřel Michal Procházka (Perňa System).

Drama v kategorii žen nabídnul především souboj o první a druhé místo, který pro sebe ve finiši rozhodla mladičká vítkovická závodnice Tereza Growková (ročník 98), další akvizice skupiny trenéra Ládi Černého (Black Team). Druhá, o pouhou vteřinu, doběhla Barča Jíšová (Perňa System) a třetí již byla s odstupem domácí Klára Čechová.

Precizně zvládnutý závod, výborné počasí, zajímavé finanční bonusy, běžecké osobnosti v realizačním týmu a 188 závodníků v cíli snad budou dostatečným důvodem, aby si tento hezký podnik našel své místo v běžeckém kalendáři běžců i pro příští rok.