Běžecký trénink Praha 6 – Hvězda

Naším dalším tipem na to, kam vyrazit běhat na Praze 6, bude obora Hvězda. Zřejmě Vám tuto lokalitu nemusíme přibližovat, co se kulturního významu týká, ale můžeme upozornit na to, kde ve Hvězdě běhat.

Hvězda má výhodu či pro někoho nevýhodu ve svých pravidelných tvarech, které umožňují odběhat intervalové tréninky i bez využití GPS navigací a to na rovině a s povrchem, který je pro běžce takřka ideální. Zároveň dává možnost volby při delších výbězích. Není tak rozlehlá jako Šárka, takže vyžaduje více kroužení, ale pokud zrovna neběžíte 20 km a více, tak se to dá přežít.

hvezda popisky

ZELENÁ 500m (obr.1) – Při popisování jednotlivých cest ve Hvězdě začneme od toho nejkratšího – od Letohrádku Hvězda paprskovitě vybíhají 3 cesty. Jedna, která míří k Libocké ulici a bráně z Libocké ulice, má délku lehce přes 500m. Tato cesta je pojata velkoryse a je tvořena 3 paralelními cestami. Přičemž, ta nejvíce vlevo z pohledu od brány k Letohrádku je značena po 100 m. Jedná se jen o jednoduchá čísla na stromech 1, 2, 3 atd., které označují stovky metrů. Místy už však nejsou tak dobře vidět, ale je to kompromis mezi vandalismem a užitečností pro trénující běžce. Na této cestě nás můžete často potkat s naší běžeckou skupinou, jak běháme intervalové tréninky. V mapě jsme ji označili svítivě zelenou barvou. Pokud máte v plánu běhat úseky o délce 600m, tak vybíhejte cca od sochy Jana Roháče z Dubé.rovinka 500m

Obr. 1 Rovinka 500m

ORANŽOVÁ 1000m (obr.2) – Druhá cesta vhodná na intervalové běhání je rovinka spojující přímo Letohrádek s bránou na Vypichu. Tato rovinka má přesně 1km a je tak vhodná pro delší intervaly. Moje zkušenost v blátivém počasí je však taková, že cesta nebyla tak kvalitně zpevněná jako kratší rovinka z Libocké a domů jsem z Hvězdy běhal o pár kilo těžší díky blátu na botách. Nyní se Hvězda opět spravuje, tak třeba se povrch časem zpevní. Ale za sucha není žádný problém.

rovinka 1000m

Obr.2 Rovinka 1000 m

ČERVENÁ cca 2,7km (obr.3) Pokud nechceme běhat intervaly, ale přišli jsme si do Hvězdy zakroužit, tak pak se nabízí jeden z mnoha okruhů. My jsme vybrali ten, který je také naměřen a jedno jeho kolo má přibližně délku 2,7 km.  Vybíhá se od brány na Vypichu – tedy pokud chcete hledat čísla s naměřenými kilometry, jinak vzhledem k tomu, že se jedná o okruh, můžete začít kdekoliv. Ale jestliže chcete hrát hru na hledání značek na stromech, tak přikládáme obrázek s přibližným umístěním jednotlivých kilometrů. Problematická pasáž může být před Letohrádkem, kde je potřeba správně zatočit – je tam takové esíčko, které vás odvede z hlavní cesty (obr.4.)

kilometry okruh

Obr.3 Okruh 2,7km

Hvězda Esíčko popisky

 Obr.4 Esíčko a start/cíl rovinky 500m.

MODRÁ cca 3,7km (obr.5) – Druhým klasickým okruhem je ten při zdi. Což ale neznamená, že se budete “držet při zdi” metaforicky, ale ve skutečnosti si dáte pěkně do těla a přitom budete takřka celou dobu kopírovat zeď okolo Hvězdy. Pokud vyběhnete do okruhu od Vypichu, čeká vás rovinatý začátek stejně jako v kratším okruhu. Vy však u druhé brány (u ulice Za oborou – obr.6) nezahnete doprava k Hvězdě, ale pokračujete podél zdi, kde vás cesta vede mírně dolů. Postupně nabírá sklon, takže místy naberete slušnou rychlost. Terén už není tak upravený jako u kratšího červeného okruhu, takže pozor na kotníky. Když už se budete blížit ke konci zdi ze strany od Ruzyně, je tam už pořádný sešup a jedná se o čistokrevnou krosovou vložku. Své vražedné tempo zvolníte až u delšího vstupu u brány od ulice Jinočanská, kde vás čeká na chvíli opět rovinka. Během jara a nebo když hodně prší, je tam cesta místy poměrně bahnitá, ale jinak moc hezká. Proběhnete kolem dětského hřiště, další brány z ulice jinočanská a jste u krásného, i když v létě trochu zeleného rybníčku. V létě se pokocháte pohledem na koupající se pejsky, odplivnete si a můžete začít pravé vrchařské peklo, když se budete drápat do pořádného krpálu, abyste nabyli ztracenou nadmořskou výšku. Zajímavostí je, že na tomto kopci se odehrál souboj mezi Danou a Liborem Uhrem ve 3. díle magazínu Tempo (minuta 9:20), takže můžete směle porovnat skutečnost s pohledem v televizi. Když se dostanete až nahoru na kopec, pak budete pár desítek metrů rozbíhat laktátem zalitá stehna, ale poté už je zase příjemná rovinka a můžete sbírat síly do dalšího okruhu. Pro tento okruh jsme vybrali modrou barvu a vzhledem už k trochu zajímavému profilu jsme přidali i výškový profil trati.

modrý okruh 3,7km

Obr. 5 Okruh při zdi

pohled od brány Za oborou

Obr. 6.  Pohled od brány Za oborou

Hvězda je velmi příjemná lokalita i vzhledem ke svému povrchu vhodnému především pro běžce a tak se člověk nemusí příliš dělit o prostor s dalšími sporty. Díky svým širokým hlavním cestám není problém vyhnout se maminkám s kočáry nebo pejskařům. Bohužel si musím postesknout, že prostor před bránou z Libocké je vydlážděn kostkami, což je možná hezké na oko, ale už méně vhodné pro nohy a patří tak k nejméně oblíbeným pasážím při běhu oborou.