RunUp Olomouc – v cíli bylo těsno

V páteční odpoledne si dali v Olomouci opět dostaveníčko běžci a běžkyně do schodů, aby změřili své síly v dalším ze závodu seriálu RunUp. Vzhledem k blížícímu se Mistrovství ČR (27. září) se tentokráte sešla nebývalá konkurence, aby otestovala svou formu právě před vrcholem RunUpové sezony.

Už před startem se čekal tuhý souboj o medailová umístění v obou hlavních kategoriích, ale že to nakonec bude až tak těsné, to prorokoval málokdo. V kategorii mužů se sešlo hned několik borců, kteří se mohou pyšnit vítězstvím v některém ze závodů seriálu a tak nebyl favorit dopředu úplně jasný. Do rozběhu nastoupil dokonce i dlouhodobě nejúspěšnější borec závodů RunUp Tomáš Čelko, který je zároveň časem 1:48 rekordmanem olomoucké trati. Avšak finále už bylo bez jeho účasti neboť, dle svých slov, šetřil zraněnou nohu směrem k Mistrovství republiky v Praze. V rozběhu však byl nejrychlejší časem 1:55. Finále se však běží na novo a tak tento čas příliš neznamenal. Takřka všichni finalisté vylepšili své rozběhové časy, ale nejrychleji ze všech zvládnul 18 pater Pavel Hrdina a to v čase 1:53.44. Pouhopouhá 0.1 s jej dělila od druhého v cíli Lukáše Olejníčka. Také třetí v cíli – Pavel Holec, zaznamenal velmi dobrý čas 1:55. Celkem 6 borců se pak vešlo pod hranici 2 minut.

Jestli bylo mezi muži těsno, to jisté platí o ženské kategorii. Zde se z vítězství radovala favoritka největší – Lenka Švábíková, pro kterou to bylo po Plzni letos druhé vítězství na domácí půdě. Časem 2:22.64 však o takřka 4 s překonala stávající rekord olomoucké trati z minulého ročníku. Druhá, stejně jako v Plzni, byla nahoře Dana Šatrová, když ji od vítězky dělilo jen 0.14 s (2:22.78). Z třetího místa se pak mohla radovat Zuzana Krchová a rovněž ona zaznamenala kvalitní čas 2:24.13. Všechny tři medailistky tak zaznamenaly časy lepší stávajícího rekordu a navnadily diváky před Mistrovstvím ČR, kde můžeme opět očekávat náležité drama.

Finále závodu proběhlo v úžasné atmosféře zaplněného náměstíčka před budovou RCO. Pro diváky musel být zážitek sledovat běžce v prosklené a osvětlené budově jak zdolávají patro za patrem. Ke kvalitě závodu zajisté přispěly tradičně zajímavé a hodnotné ceny a byla to nejlepší pozvánka do Prahy na Mistrovství ČR v běhu do schodů, které se uskuteční poprvé na žižkovské věži.

Výsledky závodu:

muži:

1. Hrdina Pavel 1:53.44

2. Olejníček Lukáš 1:53.54

3. Holec Pavel 1:55.53

 

ženy:

1. Švábíková Lenka 2:22.64

2. Šatrová Dana 2:22.78

3. Krchová Zuzana 2:24.13

 

Celkové výsledky zde

 

 

 

Zdroj foto: náhledový obrázek Jiří Kopáč

autor: jan pernica