Zdravotní problémy běžce 2.díl – zánět okostice

Zánět okostice

Tento problém lze lokalizovat jako bolest podél vnitřních částí holeně. Jedná se o bolestivý syndrom, který může mít souvislost s:

  • tréninkem na příliš tvrdém povrchu
  • skokovým navýšením objemu či intenzity tréninku
  • nevhodně zvolenou obuví
  • během v hale s klopenými zatáčkami
  • pozicí jednotlivých segmentů těla (nadměrná rotace kyčle směrem ven, zvýšená torze holeně směrem ven, nadměrné vtáčení nebo zvýšení vybočení nohy zevně.

Šlacha v zadní části holeně je vystavena zvýšenému tahu v místech, kde je upevněna na holeň a na mezikostní membránu. Nejprve dochází k zánětu šlachy a při nerespektování klidového režimu běžce dojde následně k zánětu okostice díky chronickému natahování zmíněné šlachy. Bolest postupně narůstá, až dosahuje takové míry, že běžec není schopen pokračovat v tréninku. U běžců s chronickými bolestmi těchto částí nohou můžeme pozorovat degenerativní změny pomocí rentgenových snímků (Brody 1980).

Prevence:

Z výše uvedeného je zřejmé, že je třeba dát si pozor na typ povrchu, na kterém se odehrává běžecký trénink a vyvarovat se těm, které na okostice působí bolestivě. Nezanedbatelný je také výběr běžecké obuvi. Pokud již k těmto typickým bolestem u běžce dochází, je možné najít příčinu pomocí biomechanické analýzy pohybu sportovce a pokusit se o nápravu upravením techniky běhu.

 

Použitá literatura:

BRODY, D., M. Running Injuries (Clinical Symposia) Volume 32, Number 4 Paperback– 1980.

 

Vložil: Honza