Zánět okostice
Tento problém lze lokalizovat jako bolest podél vnitřních částí holeně. Jedná se o bolestivý syndrom, který může mít souvislost s:
- tréninkem na příliš tvrdém povrchu
- skokovým navýšením objemu či intenzity tréninku
- nevhodně zvolenou obuví
- během v hale s klopenými zatáčkami
- pozicí jednotlivých segmentů těla (nadměrná rotace kyčle směrem ven, zvýšená torze holeně směrem ven, nadměrné vtáčení nebo zvýšení vybočení nohy zevně.
Šlacha v zadní části holeně je vystavena zvýšenému tahu v místech, kde je upevněna na holeň a na mezikostní membránu. Nejprve dochází k zánětu šlachy a při nerespektování klidového režimu běžce dojde následně k zánětu okostice díky chronickému natahování zmíněné šlachy. Bolest postupně narůstá, až dosahuje takové míry, že běžec není schopen pokračovat v tréninku. U běžců s chronickými bolestmi těchto částí nohou můžeme pozorovat degenerativní změny pomocí rentgenových snímků (Brody 1980).
Prevence:
Z výše uvedeného je zřejmé, že je třeba dát si pozor na typ povrchu, na kterém se odehrává běžecký trénink a vyvarovat se těm, které na okostice působí bolestivě. Nezanedbatelný je také výběr běžecké obuvi. Pokud již k těmto typickým bolestem u běžce dochází, je možné najít příčinu pomocí biomechanické analýzy pohybu sportovce a pokusit se o nápravu upravením techniky běhu.
Použitá literatura:
BRODY, D., M. Running Injuries (Clinical Symposia) Volume 32, Number 4 Paperback– 1980.
Vložil: Honza