Zdravotní problémy běžce 3.díl – Achillova šlacha

Zánět Achillovy šlachy

Je typickým problémem v oblasti Achillovy šlachy, který může nebo nemusí být doprovázen otokem. Šlacha nemá synoviální obal, ale je obklopena blánou. Při akutním zánětu je zasažena právě blána a nikoli šlacha sama. Při těžkých nebo chronických případech se však vytvářejí změny degenerativního charakteru s podélnými trhlinami přímo na achillovce. Zánět Achillovy šlachy může mít svou příčinu v přetížení z tréninku v kopcích nebo v používání obuvi s příliš tvrdou podrážkou. Na achillovky je vyvíjen nejvyšší tlak:

  • při tvrdých dopadech nohy při běhu z kopce
  • při odraze prstů nohy výběhu do kopce
  • při překonávání odporu neohebné podrážky (např. podrážka obuvi)

Dalšími příčinami bolesti v oblasti Achillovy šlachy může být zkrácení svalů zadní části stehna a lýtkových svalů, stejně tak jako přílišné vyhloubení chodidla. Deformace paty nebo přední části nohy způsobují, že noha dopadá v nadměrné supinované poloze. Jestliže se toto zatížení díky běhu mnohonásobně opakuje, dochází k tvorbě malých uzlíků ve šlaše a k zánětu.

Jedná se o pálivou bolest, která je patrná ihned na začátku běhu a postupně narůstá. Po doběhu je bolest ještě výraznější. Tato bolest může být také pozorována již při ranním vstávání z postele, kde však postupně dochází k jejímu útlumu.

Při vyšetření se zpravidla odhalí citlivé místo, které je většinou 4-5 cm blízko místa úponu achilovky a patní kosti. Bolest však může být rozptýlena v místech podél šlachy. V těžších případech může být patrné praskání či vrzání (crepitus), vzniká otok a oblast je mírně zduřelá.

Na akutní potíže pomáhá ledování dané oblasti a následné cvičení mírné intenzity dle pokynů fyzioterapeuta. Proti zánětu pomáhá také užití protizánětlivých medikamentů, ovšem to až na doporučení lékaře. Nezbytností je snížení tréninkových dávek a zařazení jiných tréninkových prostředků než jsou výběhy a seběhy svahů (Brody 1980).

Prevence:

Tomuto typu zranění lze opět předejít dodržováním tréninkových principů přiměřenosti a posloupnosti, především pak během období, kdy jsou do přípravy řazeny vybíhané svahy. Důležitá je také správná volba obuvi. Ideálně je absolvovat kontrolu u podiatra ještě před nástupem problémů. Jako vhodné se jeví používání ortopedických pomůcek, jako jsou na míru tvarované vložky do bot apod. Aktivní část prevence pak můžeme opět zajistit důkladným strečinkem, především lýtkových svalů a hamstringů, stejně tak jako jejich rovnoměrným posílením.

Retrokalkaneární (Achillova) bursitida

Je další zranění v oblasti Achillovy šlachy. Může být vyvoláno obuví běžce a má za následek vytvoření výčnělku na patní kosti. Bolestivé místo se dá prohmatáním šlachy palcem a ukazováčkem poměrně přesně lokalizovat. Více však prozradí rentgenový snímek, podle nějž by měl doktor doporučit další postup a rozhodnout zda bude nezbytné operativní odstranění. I toto zranění však lze léčit aktivním přístupem jako je zařazování protahovacích cvičení na oblast Achillovy šlachy (lýtkový sval). Někdy pomůže prostá změna obuvi – nejen té běžecké, ale i pro civilní účely.

Použitá literatura:

BRODY, D., M. Running Injuries (Clinical Symposia) Volume 32, Number 4 Paperback– 1980.

Vložil: Honza