Zdravotní problémy běžce – úvod

Přímo úměrně tomu, jak se mnoho lidí pouští do běžeckého tréninku, roste i počet zranění. Na webu je dostupná řada informací k tomu jak jednotlivá zranění diagnostikovat, léčit, případně se jim vyhnout. Nenašli jsem však ucelenou formu, která by postihovala všechny oblasti života běžce, tedy jak problémy vzniklé mechanickou prací jednotlivých segmentů těla, tak oblast fyziologickou nebo psychickou. Tento seriál článků se pokusí vždy daný problém pojmenovat, navrhnout možnost léčebného postupu a co je také důležité, poradí jak daným problémům předcházet.

Zároveň si touto rubrikou nepřivlastňujeme patent na řešení všech problémů běžce, zkusili jsme vybrat ty nejběžnější, tak jak je řešíme v trenérské praxi a tak jak je popisuje odborná literatura. Velká část myšlenek je odcitována z odborných publikací a proto, kdo se zajímá hlouběji o danou problematiku může využít přímo odkazy na tuto literaturu.

Rozhodně tyto články nenahradí konzultaci s fyzioterapeutem nebo lékařem, ale pomohou vám lépe se orientovat v problémech vlastního těla a třeba i někomu v tom jak těmto problémům předejít.

 

 

Vložil: Honza